W starożytnosci interpretacje snów miały charakter mistyczno-religijny. Wiele zjawisk ciała i duszy, których nie potrafiono wyjasnić inaczej, tłumaczono wpływem bogów, duchów i demonów. Tak interpretowano również marzenia senne, które z tego powodu traktowane były bardzo poważnie.Wielkim poważaniem cieszyli się objasniacze snów, którzy błędne przepowiednie często przypłacali życiem.
Najstarsze dowody na systematyczne objasnianie snów jako komunikatów, proroctw i rozkazów od bóstw i innych mistycznych mocy pochodzą ze starożytnego Egiptu. Powstał tam nawet swego rodzaju "leksykon snów", wyjasniający znaczenie symboli sennych.
Również w starożytnych Indiach powstały pierwsze zapiski dotyczące tłumaczenia snów.Znany jest też sennik Asyryjczków i Babilończyków, w którym całą ówczesną wiedzę na temat snów zebrano w postaci poradnika. We współczesnych sennikach wykorzytuje się niektóre interpretacje pochodzące od Egipcjan, Asyryjczyków, Babilończyków i Hindusów ponieważ zawierają swiadectwo bystrej obserwacji psychologicznej.
W starożytnej Grecji analiza snów miała bardziej naukowy charakter. Hipokrates dostrzegał w snach nie tylko wpływ mocy nadprzyrodzonych, lecz również (chyba jako pierwszy) niektóre cielesne zjawiska towarzyszące marzeniom sennym. Słynni greccy filozofowie Arystoteles i Platon próbowali opierać interpretacje snów na bardziej naukowych podstawach.
Z kolei w starożytnym Rzymie wobec tłumaczenia snów przyjęto stanowisko negatywne. Wydawało się to wręcz zakazane , podobno dochodziło też do egzekucji gdy do uszu władcy dotarł jakis sen, który mu się nie spodobał. Oczywiscie lud próbował "bawić się" w interpretację snów, jednak warunki nie pozwalały na rozwój "kultury snów".
W swiecie żydowskim i islamskim traktowano marzenia senne jako natchnienie i instrukcje od Boga, którym należało się bezwzględnie podporządkować. Ludzi umiejących rozszyfrować te przesłania uważano za swietych, ale później sny od Boga nabrały charakteru cudu, objawienia dla wybrańców.
W muzułmańskich i judaistycznych naukach religijnych odnajdujemy religijną intepretację marzeń sennych. Zarówno Koran, jak i Stary Testament opisuje liczne boskie objawienia, które można uznać za sny. Zwłaszcza Mahomet miał wiele takich snów.
Ówczesna sztuka interpretacji marzeń sennych wywarła ogromny wpływ na główne religie swiatowe-chrzescijaństwo i islam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz